top of page

Periodontoloji
(Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi)

Periodontoloji, dişleri destekleyen yapıları ve onları etkileyen hastalıkları inceleyen diş hekimliği uzmanlığıdır. Destekleyici dokular, diş eti, alveolar kemik (dişlerin yerleştiği kemik), periodontal ligamenti (dişin etrafındaki doku) içeren periodonsiyum olarak bilinir. Periodontoloji uzmanları, periodontal hastalığın önlenmesi, teşhisi ve cerrahi ve cerrahi olmayan tedavisi ile diş implantlarının yerleştirilmesinde yetkin sayılmaktadır.

Diş eti çekilmesi düzelir mi ?

Hafif diş eti çekilmesi, periodontoloji uzmanı  tarafından etkilenen bölgeyi derinlemesine temizleyerek (Küretaj) tedavi edilebilir. Aşırı kemik kaybı sebebiyle küretaj ile tedavi edilemiyorsa diş eti çekilmesinin neden olduğu hasarı onarmak için diş eti ameliyatı gerekebilir. Bu ameliyatlar damaktan diş eti parçası almayı da içeren yaklaşık 30-45 dakika aralığında tamamlanan cerrahi tedavilerdir.

gum-recession-graphic-1-1024x512.webp
Image by Caroline LM

Diş eti hastalığı nasıl önlenir ?

Diş eti çekilmesini önlemenin en iyi yolu ağzınıza iyi bakmaktır. Dişlerinizi her gün fırçalayın ve diş ipi ile temizleyin ve diş hekiminizi veya periodontistinizi yılda en az iki kez veya önerildiği şekilde görün. Diş eti çekilmesi varsa diş hekiminiz sizi daha sık görmek isteyebilir. Diş eti çekilmesinin nedeni yanlış hizalanmış bir ısırık veya diş gıcırdatma ise, sorunu nasıl düzelteceğiniz konusunda diş hekiminizle konuşun.

bottom of page