top of page

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti olarak da bilinen Pediatrik Diş Hekimliği 0-14 yaş arası çocukların süt ve daimi diş sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan bölümdür. Çocuğunuzun diş tedavisini yapan pedodontist uzman hekim, ileride oluşabilecek diş hekimi korkusunu ortadan kaldırarak, çocuğunuzun diş sağlığı konusunda daha uyumlu ve bilinçli olmasını sağlar. Çünkü pedodontistler önce “dişi değil önce çocuğu düşün” felsefesi doğrultusunda psikolojik yaklaşımlarla çocuğun sevgisini ve güvenini kazanmayı amaçlar. Daha sonra kolaydan zora doğru kademeli bir tedavi yaklaşımı ile diş tedavilerini ağrısız bir şekilde gerçekleştirmeyi hedeflerler.

Pedodontist Ne Yapar ?

Süt dişleri çıkar çıkmaz çocuk diş hekimi tarafından düzenli kontroller yapılmalıdır. Diş çürüklerini önlemek için fissür örtücü ve flor uygulaması yapılabilir. Bu tedavilerden sonra çocuklarınız normal günlük yaşamlarına devam ederler. Çocuğun diş tedavileri, parmak emme, diş sıkma, gıcırdatma gibi kötü alışkanlıkların da önüne geçer. Her tedavi çocuğunuzun diş ve ağız yapısına uygun olarak planlanır ve uygulanır.

pedo_edited.jpg
Çocuk diş fırçalama 2

Fissür Örtücü Nedir ?

Pediatrik diş hekimliğinin temel uygulamalarından biri olan fissür örtücü, azı dişlerinin çiğneme yüzeylerinin girinti ve oluklarının sıvı bir dolgu malzemesi ile kapatıldığı koruyucu bir diş tedavisidir. 4-6 yaş arası çocuklarda süt azı dişlerini korumak ve çürükleri önlemek için uygulanır. Azı dişlerindeki boşluk ve boşlukları dolduran fissür örtücü, sızdırmazlık sağlayarak çürümeyi önler. Diş aşısı olarak da bilinen fissür örtücü tedavisi diş dokularını korumak için genç yaşta uygulanmalıdır.

bottom of page