top of page

Diş Dolgusu (Inlay)

Dolgular, dişinizde çürük nedeniyle oluşan bir boşluğu onarmak için kullanılır. Diş çürükleri soğuk, sıcak, tatlı yiyecek içeceklerde sızlama ya da hava alma hissi yaratır. Diş hekiminiz çürüğünüzün durumuna göre gerekli gördüğü dolgu türünü size sunacaktır.

Dolgu Türleri Nelerdir ?

- Amalgam (gümüş renkli) - cıva, gümüş, kalay ve bakır dahil olmak üzere metallerin bir karışımı olan gümüş renkte dolgular.
- Kompozit (diş renginde) – reçine ve cam karışımından yapılmış olan rutinde sıkça kullanılan beyaz dolgular.
- Cam iyonomer (diş renginde) – dişinizle kimyasal bir bağ oluşturan ve daha fazla çürümeyi önlemeye yardımcı olan florür salabilen genelde kök çürükleri ya da çocuklarda kullanılan dolgular.

- Porselen Dolgular (Inlay) - Bir dizi işlem ve laboratuvar işlemleri sayesinde günümüzde dişe en uyumlu ve sağlam dolgu olarak kabul edilir.

maxresdefault.jpg
Image by Ozkan Guner

Porselen Dolgu (Inlay - Onlay)

Porselen dolguları tamamlamak için iki randevu gerektirir. İlk muayenede dişin çürük bölgesi temizlenmekte ve diş inley için hazırlanarak ölçüsü alınır. Alınan ölçü laboratuvara gönderilir.

İkinci randevuda geçici dolgu çıkarılır. Ardından, dolgunun doğru şekilde oturduğundan emin olunur. Uyum tatmin ediciyse, porselen dolgu dişe güçlü bir reçine ile yapıştırılacak ve pürüzsüz bir yüzey elde etmek için cilalanarak işlemler tamamlanır.

bottom of page